Skip to main content

Kalkan Adil Kullanım Kotası uygulaması ve Türksat Kurnazlığı!


Birkaç gün önce burada, facebook'ta ve instagram'da; interneti benim gibi yoğun kullanan kişiler için faydası olacak Adil Kullanım Kotası (AKK) kalkıyor haberini paylaşmıştım. Durumda bir değişiklik yok AKK 1 Mayıs itibari ile kalktı ama durumdan vazife çıkartıp abonelerimizden nasıl daha fazla para alırız diye beyin jimnastiği yapan bazı Internet Servis Sağlayıcılar (ISS) ilginç tarifeler geliştirmiş ve AKK'li tarifelere yeni abone alımını kapatmış. Eğer taahhüdünüz varsa sorun yok gibi duruyor. Ama taahüdünüz bittiyse ya da bitmek üzereyse bizleri zor bir karar bekliyor.

Doğrudan kendimden örnek veriyorum. Yıllardır Turksat Kablo internet kullanıcısıyım. 1 Senedir farklı bir adreste ikamet ediyorum ve ilk taşındığımda binada Türksat kablo altyapısı olduğu için sevinerek abone oldum. 1 Yıldır bir dizi bağlantı sorunu yaşıyor olmam ayrı bir boyut, biz esas konumuzdan sapmayalım. Taahüdümün bitmesine 1 yıl var, bugünlerde bitseydi bakınız durum şu şekilde.

Şu anda kullandığım ve abone alımına kapalı tarife 25Mbit eko sınırsız 250GB AKK'li - fiyatı 79,90TL (fotoğrafın en altında) kaynak Türksat'ın web sitesi buraya tıklayın ve siz de ulaşın.Yeni abone olacağım ya da taahüdüm bitti nasıl bir tarife seçeyim diye düşünüyorum. Bakınız seçeneklerim neler?

Madem AKK kalktı 25 Mbit Sınırsız alalım da kafamız rahat etsin evimiz şenlensin değil mi? Değil. Neden mi? Sen istiyor sınırsız internet verecek  Aylık 249TL . Bakınız ekran görünütüsü aşağıda. kaynak web sitesine ulaşmak için tıklayın efendim.


Ya peki hocam ayağımız alışssın. Bize de mi 249TL? Bunun yok mu bir oluru?  Olma mı? 90'lı yıllardaki ya da 2000'lerin başındaki gibi kotalı olsun derseniz buyursunlar.Aaaa ne tesadüf 1 Mayıs 2017'den önce AKK'li tarifelerdeki 25Mbit 250GB AKK'li paket ile aynı fiyat... 79,90TL . Ama şimdi yukarıda Allah var, Aboneyi düşünen bir paketleri daha var. O da şu;

İlla ki  kotasız 25Mbit internet mi istiyorsun, tamam saat 00:00 - 19:00 arası 25Mbit, 19:00-00:00 arası 10Mbit'e düşürürüm hızını o zaman 89,90TL verirsin. (Akşam evde Apple TV'den film izleyeyim, efendim varsa Netflix'ten birşey izleyeyim dersen biraz sürüneceksin yani)Bravo Türksat; Bu kurnazlık herkesin aklına gelmez valla, bu tarifeleri yapanları tebrik ediyor, sizinle seneye görüşürüz diyorum!!!

Comments

Popular posts from this blog

Netgear Orbi RBK50

Uzun araştırmalar sonucu oturduğum evin arka odalarına ulaşmayan Wi-Fi sinyal sorunu için çözümü buldum. Yıllar boyu Wireless extender kullanıp verim alamamış biri olarak Orbi dertlerime derman oldu. piyasadaki 100TL-200TL bandındaki extenderlardan temel farkı şu:Ana ünite ve uydu ünite 5Ghz 'te kendi arasında özel bir kablosuz hattan konuşuyor bu sebeple sizin wireless internet deneyiminizi etkilemiyor. 
Orbi'nin birden çok modeli var, siz evinizin ölçüsüne göre olan tipini kendiniz seçiyorsunuz. Kutudan 1 adet ana ünite ve 1 adet de uydu ünite çıkıyor. üniteler birbirinin tıpatıp aynısı. İkisinin de üzerinde 4 adet Gigabit ethernet portu birer adet USB 2.0 portu mevcut. Kutudan çıktığında ana ünite ile uydu üniteyi karıştırmamanız açısından güzelce etiket koymuşlar. 

Cihaz  802.11bgn, 2.4 GHz ve 802.11 a/g/n/ac standartlarını destekliyor. 

Misafirlerinize özel ayrı yalıtılmış bir ağ oluşturabiliyorsunuz. Hatta evinizde Amazon Echo (Alexa) varsa sesli komutlarla Misafir ağını …

Türksat'tan Yeni Düzenleme

Geçen haftaki "Kalkan Adil Kullanım Kotası uygulaması ve Türksat Kurnazlığı!" başlıklı yazımda detaylı olarak konudan bahsetmiştim. Muhtemelen Türksat'a benim gibi bir sürü kişiden bir çok tepki geldi. Bundan mı bilinmez, kendileri yeni kotalı tarifelerinin kota aşım GB başına ücretlerini 2TL'den 0.5TL'ye geriletmişler. Bu bana yeterli gelir mi? Gelmez. Geçen hafta Turk.Net' e başvurdum, Şansa Adil Kullanım Kotası uygulanmayan bölgedeymişim. Bu hafta bağlantı gerçekleştiğinde sizlerle durumu paylaşacağım.

Bu arada Öncesi ve Sonrası olarak Türksat'ın web sitesinden aldığım ekran görüntüleri aşağıda