Skip to main content

Playstation veya Xbox 'ınız internete erişim saatlerini nasıl düzenleyebilirsiniz?


Efendim Malumunuz  Pazartesi günü itibari ile artık gece 2:00 ile sabah 8:00 arası yapılacak download işlemleri Adil Kullanım kota hakkınızdan düşmeyecek. Benim gibi dijital olarak oyun indiren internet kullanıcıları için harika bir haber. Zira bir oyun 40-50GB boyutunda olabiliyor. Bazen bir oyuna 3-5 GB'lık güncellemeler gelebiliyor. Playstation ya da Xbox'ınızın bekleme modundayken download yapabilir seçeneğini de açtıysanız cihazlar kafasına göre istediği saatte download yapabiliyor, işin kötüsü bu konsolları içinde "şu saatler arası download yap" şeklinde bir ayar henüz mevcut değil. Peki bu ayarlamayı nasıl yapabiliriz acaba?

Bekâr ya da çocuksuz kişilerin router'larında bugüne kadar kullanmayı hiç akıllarına getirmedikleri bir ayar ile bu yapılabilir. Ebevyn ayarları namı diğer Parental Controls. Kendi router'ımdaki ekran görüntülerini aşağıda paylaşıyorum. Sizde de benzeri bir ayar mutlaka vardır.
Comments

Popular posts from this blog

Kalkan Adil Kullanım Kotası uygulaması ve Türksat Kurnazlığı!

Birkaç gün önce burada, facebook'ta ve instagram'da; interneti benim gibi yoğun kullanan kişiler için faydası olacak Adil Kullanım Kotası (AKK) kalkıyor haberini paylaşmıştım. Durumda bir değişiklik yok AKK 1 Mayıs itibari ile kalktı ama durumdan vazife çıkartıp abonelerimizden nasıl daha fazla para alırız diye beyin jimnastiği yapan bazı Internet Servis Sağlayıcılar (ISS) ilginç tarifeler geliştirmiş ve AKK'li tarifelere yeni abone alımını kapatmış. Eğer taahhüdünüz varsa sorun yok gibi duruyor. Ama taahüdünüz bittiyse ya da bitmek üzereyse bizleri zor bir karar bekliyor.

Doğrudan kendimden örnek veriyorum. Yıllardır Turksat Kablo internet kullanıcısıyım. 1 Senedir farklı bir adreste ikamet ediyorum ve ilk taşındığımda binada Türksat kablo altyapısı olduğu için sevinerek abone oldum. 1 Yıldır bir dizi bağlantı sorunu yaşıyor olmam ayrı bir boyut, biz esas konumuzdan sapmayalım. Taahüdümün bitmesine 1 yıl var, bugünlerde bitseydi bakınız durum şu şekilde.

Şu anda kullandı…

Netgear Orbi RBK50

Uzun araştırmalar sonucu oturduğum evin arka odalarına ulaşmayan Wi-Fi sinyal sorunu için çözümü buldum. Yıllar boyu Wireless extender kullanıp verim alamamış biri olarak Orbi dertlerime derman oldu. piyasadaki 100TL-200TL bandındaki extenderlardan temel farkı şu:Ana ünite ve uydu ünite 5Ghz 'te kendi arasında özel bir kablosuz hattan konuşuyor bu sebeple sizin wireless internet deneyiminizi etkilemiyor. 
Orbi'nin birden çok modeli var, siz evinizin ölçüsüne göre olan tipini kendiniz seçiyorsunuz. Kutudan 1 adet ana ünite ve 1 adet de uydu ünite çıkıyor. üniteler birbirinin tıpatıp aynısı. İkisinin de üzerinde 4 adet Gigabit ethernet portu birer adet USB 2.0 portu mevcut. Kutudan çıktığında ana ünite ile uydu üniteyi karıştırmamanız açısından güzelce etiket koymuşlar. 

Cihaz  802.11bgn, 2.4 GHz ve 802.11 a/g/n/ac standartlarını destekliyor. 

Misafirlerinize özel ayrı yalıtılmış bir ağ oluşturabiliyorsunuz. Hatta evinizde Amazon Echo (Alexa) varsa sesli komutlarla Misafir ağını …