Skip to main content

Netgear Orbi RBK50


Uzun araştırmalar sonucu oturduğum evin arka odalarına ulaşmayan Wi-Fi sinyal sorunu için çözümü buldum. Yıllar boyu Wireless extender kullanıp verim alamamış biri olarak Orbi dertlerime derman oldu. piyasadaki 100TL-200TL bandındaki extenderlardan temel farkı şu:Ana ünite ve uydu ünite 5Ghz 'te kendi arasında özel bir kablosuz hattan konuşuyor bu sebeple sizin wireless internet deneyiminizi etkilemiyor. 

Orbi'nin birden çok modeli var, siz evinizin ölçüsüne göre olan tipini kendiniz seçiyorsunuz. Kutudan 1 adet ana ünite ve 1 adet de uydu ünite çıkıyor. üniteler birbirinin tıpatıp aynısı. İkisinin de üzerinde 4 adet Gigabit ethernet portu birer adet USB 2.0 portu mevcut. Kutudan çıktığında ana ünite ile uydu üniteyi karıştırmamanız açısından güzelce etiket koymuşlar. 


Cihaz  802.11bgn, 2.4 GHz ve 802.11 a/g/n/ac standartlarını destekliyor. 


Misafirlerinize özel ayrı yalıtılmış bir ağ oluşturabiliyorsunuz. Hatta evinizde Amazon Echo (Alexa) varsa sesli komutlarla Misafir ağını açıp kapatabiliyorsunuz.
Cihazı Mobil uygulama (IOS ve Android) ya da web arayüzü üzerinden yönetebiliyorsunuz. Web arayüzü size yönetim açısından daha fazla seçenek sunuyor tabii ki. Bence Web arayüzünde de halen eksikler mevcut. Örneğin QoS sekmesi var ama içinde henüz bir ayar yok, Wake On Lan diye bir seçenek bulamadım. 

 Uydu Cihaz kurulduktan sonra üzerindeki ışık mavi ise bağlantı kaliteniz iyi,kırmızı ise "idare eder"demek. Bu ışıklar 10 saniyelliğine yanıyor ve sonrasında bir problem olana dek yanmıyorlar. Özetle Cihazın ilk kurulumu tamamlandıktan sonra üzerinde/önünde herhangi bir durum bildiren ışık görülmüyor.

Gelelim fiyat boyutuna. Amazon.com ürünü Türkiye'ye gümrükleyerek gönderebiliyor. 2 üniteli RBK50 modeli 5.000 square feet alan için. Yani bizim birimlere göre yaklaşık 450 metrekare kapsama alanı veriyor. (Oturduğum ev bu kadar büyük değil ama bir boy büyük aldım çocuklar seneye de kullanır diye :) ) Fiyat ise 291.99 USD buna artı olarak 86.82 USD gümrükleme ve kargo bedeli ekleniyor. Amazon her zamanki gibi sorunsuz bir şekilde ürünü kapımıza kadar teslim ettirdi.

Comments

Popular posts from this blog

Türksat'tan Yeni Düzenleme

Geçen haftaki "Kalkan Adil Kullanım Kotası uygulaması ve Türksat Kurnazlığı!" başlıklı yazımda detaylı olarak konudan bahsetmiştim. Muhtemelen Türksat'a benim gibi bir sürü kişiden bir çok tepki geldi. Bundan mı bilinmez, kendileri yeni kotalı tarifelerinin kota aşım GB başına ücretlerini 2TL'den 0.5TL'ye geriletmişler. Bu bana yeterli gelir mi? Gelmez. Geçen hafta Turk.Net' e başvurdum, Şansa Adil Kullanım Kotası uygulanmayan bölgedeymişim. Bu hafta bağlantı gerçekleştiğinde sizlerle durumu paylaşacağım.

Bu arada Öncesi ve Sonrası olarak Türksat'ın web sitesinden aldığım ekran görüntüleri aşağıda


Kalkan Adil Kullanım Kotası uygulaması ve Türksat Kurnazlığı!

Birkaç gün önce burada, facebook'ta ve instagram'da; interneti benim gibi yoğun kullanan kişiler için faydası olacak Adil Kullanım Kotası (AKK) kalkıyor haberini paylaşmıştım. Durumda bir değişiklik yok AKK 1 Mayıs itibari ile kalktı ama durumdan vazife çıkartıp abonelerimizden nasıl daha fazla para alırız diye beyin jimnastiği yapan bazı Internet Servis Sağlayıcılar (ISS) ilginç tarifeler geliştirmiş ve AKK'li tarifelere yeni abone alımını kapatmış. Eğer taahhüdünüz varsa sorun yok gibi duruyor. Ama taahüdünüz bittiyse ya da bitmek üzereyse bizleri zor bir karar bekliyor.

Doğrudan kendimden örnek veriyorum. Yıllardır Turksat Kablo internet kullanıcısıyım. 1 Senedir farklı bir adreste ikamet ediyorum ve ilk taşındığımda binada Türksat kablo altyapısı olduğu için sevinerek abone oldum. 1 Yıldır bir dizi bağlantı sorunu yaşıyor olmam ayrı bir boyut, biz esas konumuzdan sapmayalım. Taahüdümün bitmesine 1 yıl var, bugünlerde bitseydi bakınız durum şu şekilde.

Şu anda kullandı…