Skip to main content

Mining (madencilik) sistemimizi Sarımsaklasak da mı saklasak, cloud’da (bulutta) mı saklasak yoksa evde mi (on premise) saklasak?Son zamanların yükselen trendi mining. Türkçe deyimiyle madencilik. Tam olarak nedir, neyin madenini kazıyoruz vs gibi pek çok soru benim de aklıma gelmişti. Neyse ki o sıralarda Netflix ‘te “Banking on Bitcoin” isimli belgesele rastladım.
Belgeselde dediğine göre aslında yapılan işlem basitçe şu, Bir cüzdandan diğer cüzdana yapılan transfer sırasındaki işlem doğrulamasında sizin hizmet verdiğiniz cihaz ya da cihazlar bu doğrulamayı yaparsa sistem ona teşekkür için küçük bir meblağ hediye ediyor. Cihazınız ne kadar güçlüyse birim zamanda o kadar çok işleme yanıt verebiliyor ve tabii ki o kadar çok bitcoin (ya da diğer  altcoin) kazanmış oluyorsunuz.

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği noktaya. Madencilik sistemimizi sarımsaklasak da mı saklasak, cloud’da (bulutta) mı saklasak yoksa evde mi (on premise) saklasak.

Hayatta her seçeneğin olduğu gibi burdaki seçeneklerin de artıları ve eksileri var. (Çok Filozofik bir cümle oldu kabul ediyorum :) )

Bilmeyenler için kısa bir açıklama yapayım. Bu işi evde yaptığınızda sistemi kendiniz topluyor ya da toplatıyorsunuz( anakart, işlemci, power supply, ekran kartları vs) işletim sistemi vs kurup herşeyi ile kendiniz uğraşıyorunuz.

Bu işi cloud’da yaptığınızda ise siz sadece dilediğiniz miktar (bütçeniz dahilinde bu para 25 USD de olabilir 5000 USD de) parayı firmaya ödüyorsunuz. Onlar sizin için, tüm sistemlerindeki kaynaklardan ödediğiniz ücret karşılığı gücü sizin hizmetinize sunuyor. Siz de ödediğiniz miktara göre bir miktar geri alıyorsunuz.

Evde bu işi yapıyorsanız 6 ekran kartlı bir sistemin herşey dahil (anakart, kasa,cpu, ram vs) ortalama tutarı 19.000 TL . (Bu yazıyı yazdığımdaki dolar kuru 3.75TL . Bu da demek oluyor ki bu sistemin dolar olarak maliyeti 5.066 USD. Bu meblağı sistem kuran bir arkadaşımdan aldım.)  Bu fiyata yaklaşık 180 MH ‘lik bi kazım gücü ortaya çıkıyor.  Bu sistemin Ethereum getirisi ve elektrik masrafları için https://www.kriptom.com/eth-madencilik-hesaplama/ web sitesini kullandım. Aylık ortalama size 0,56 ETH getiriyor. Web sitesine göre aylık 2048TL getirisi var. (şu anda baktığımda 1 ETH =1.157 USD x 0,56 = 647,92 USD x 3.75TL = 2429,7 TL . Bundan elektrik masrafını ( Saatte 1700 watt çeken bir sistem için aylık 501,84TL) çıkarttığımızda size aylık kalan para 1881,9TL . Peki yatırımın geri dönüşü? Yani Return of Investment (ROI) : 19.000 / 1881,9 = 10,096 ay (kısaca 10 ay diyebiliriz.)

Şimdi gelelim benim de kullandığım cloud yöntemine; Ben yerli firma olan S4 Mining isimli firmayı kullanıyorum. (yazının sonunda %5 indirimli referans linkimi paylaşacağım. eğer aklınıza yatarsa kullanabilirsiniz.)

180 MH için 3 yıl sözleşme içi toplamda sizden 6.102 USD ( 22.882 TL) aylık getiri olarak yaklaşık 0,52 ETH getiri olacağını tahminliyor. 1.157 x 0,52 = 601,64 USD x 3,75 = 2.256,15 TL . 180 MH için aylık işletim ücreti olarak (elektrik, soğutma vs vs) 81 USD kesinti oluyor. 81 x 3,75TL = 303,75TL . İşletim ücretini düştüğümüzde aylık net gelir 1.952,4 TL oluyor. Yatırımın geri dönüş süresi (ROI) ise 22.882 / 1952,4 = 11,72 (yukarı yuvarlayıp 12 ay diyelim)

Şimdi gelelim artılar eksilere;

Evde (on-premise) Madencilik (Mining):

Artılar:

+Sistemin sahibi sizsiniz ve ve istediğiniz performansı sunmadığı zaman satıp bir miktar para kazanma imkanınız var. (Tabii o eskimiş ve yorulmuş sistemin parçalarını alacak bir kişi gerekli :) )
+Yatırımın geri dönüş süresi (ROI) daha kısa (2 ay kadar)
+ilk yatırım maliyeti daha uygun fiyatlı ve parçaları kredi kartı ile 9 aya kadar vade farksız taksitle alabilirsiniz)
+Sistem fiziksel olarak gözünüzün önünde. :)

Eksiler:

-Sistemin bir bileşeni (ekran kartı, anakart vs) bozulduğunda garanti süresi dahilinde değişimi/onarımı için bekleme (yasal olarak firma sizi 30 iş günü bekletebilir) ve bu süre içindeki kazanç kaybı
-Evde elektrik/internet kesintisindeki sistemin durmasından kaynaklı kazanç kaybı
-Evde sistemin çıkarttığı gürültü ya da uğultu
-Özellikle yaz aylarında sistemi soğutma sorunu.
-Üzerinde çalışan işletim sisteminin çökme ihtimali ve bunun geç farkına varılması sonucundaki kazanç kaybı)

Bulutta madencilik (Cloud mining)

Artılar:
+Sistemin parçalarının bozulması, elektrik kesintisi, internet kesintisi vs gibi şeyler sizin alakadar etmez, bunlar hizmet aldığınız firmanın sorunu, dolayısıyla günlük gelirinizde bu bahanelere bağlı bir azalma olmaz.
+Evde gürültü ya da uğultu yok
+Yaz aylarında soğutma sorunu yok.
+Üzerinde çalışan işletim sistemi firma tarafından sürekli izlendiği için yine işletim sistemi çökmesi vb şeyler sizin sorununuz değildir.
+Bütçeniz dahilinde bir yatırım yapabilirsiniz (isterseniz 100 USD’lik madencilik de yapabilirsiniz. Tabii getirisi çok düşük olacağı için çok anlamlı olmayabilir bu miktar :) )

 Eksiler:
-İlk yatırım maliyeti evde kurulacak sisteme göre pahalı.
-Parayı tek seferde ödüyorsunuz. Kredi kartına vade farksız taksit imkanı yok. (Ama dilerseniz benim yaptığım gibi bankanıza dönüp bu harcamayı vade farkıyla, eğer enpara kredi kartınız varsa vade farksız taksitlendirebiliyorsunuz.)
- Hizmet aldığınız firmanı gösterdiği verilere güvenmek durumundasınız. (günlük üretim miktarı gibi)
-Hizmet aldığınız firmaya güvenmek zorundasınız. Zira 3 ay sonra dükkanı kapatıp gidebilir ya da ödemeyemiyorum diyebilir. Bu nedenle hizmet alacağınız firmayı dikkatli seçmeniz çok önemli.
-Fiziksel olarak sistemi göremezsiniz.
- Kontrat dönemi sonunda elinizde bir donanım olmadığı için dolayısıyla satıp paraya dönüştürecek birşey de olmayacak.

Evet dostlar, özetle artılar ve eksiler bunlar. Eğer bulutta madencilik aklınıza yattıysa Türk firması olan S4 Mining ‘i öneririm. Bu linkten üye olursanız ilk yaptığınız alımda %5 indiriminiz olacak . https://www.s4mining.com/register?ref=QVEJFEHQ . Satın alma aşamasında indirim kodu kısmına QVEJFEHQ kodunu tekrar yazmanız gerekebilir indirim için. 

Ben şahsen evde gürültü, soğutma derdi vs olmasın diye bulut madenciliği kullanıyorum. Ve tabii ki ne olur ne olmaz diye riske edebileceğim bir meblağ ile (yani Allah muhafaza firma batarsa param içeride kalırsa ihtimaline karşın) bu işi yapıyorum. Şu ana kadar firmanın bana yaptığı ödemelerde bir sıkıntı yaşamadım. Bir çağrı açtığımda da hızlı bir şekilde yanıt aldım. İsmi lazım değil yabancı bir bulut madenciliği firmasına daha para yatırmıştım, Çok kötü hizmeti var. O yüzden burada adını daha zikretmiyorum.. 
Yanlış anlaşılma olmasın diye şunu belirtmek isterim. Ben bulut madenciliği iyidir, evde madencilik kötüdür demiyorum. Ya da bulut madenciliği savunuculuğu yapmıyorum. Sizin aklınıza ve bütçenize hangisi uygunsa onu yapmalısınız. Benim koşullarıma bulut madenciliği daha uygundu diye onu seçtim.  Karşılşatırmalarda eksik/yanlış bir birşey varsa bana geri bildirimde bulunursanız inceleyip düzeltirim elbette.

Comments

Popular posts from this blog

Netgear Orbi RBK50

Uzun araştırmalar sonucu oturduğum evin arka odalarına ulaşmayan Wi-Fi sinyal sorunu için çözümü buldum. Yıllar boyu Wireless extender kullanıp verim alamamış biri olarak Orbi dertlerime derman oldu. piyasadaki 100TL-200TL bandındaki extenderlardan temel farkı şu:Ana ünite ve uydu ünite 5Ghz 'te kendi arasında özel bir kablosuz hattan konuşuyor bu sebeple sizin wireless internet deneyiminizi etkilemiyor. 
Orbi'nin birden çok modeli var, siz evinizin ölçüsüne göre olan tipini kendiniz seçiyorsunuz. Kutudan 1 adet ana ünite ve 1 adet de uydu ünite çıkıyor. üniteler birbirinin tıpatıp aynısı. İkisinin de üzerinde 4 adet Gigabit ethernet portu birer adet USB 2.0 portu mevcut. Kutudan çıktığında ana ünite ile uydu üniteyi karıştırmamanız açısından güzelce etiket koymuşlar. 

Cihaz  802.11bgn, 2.4 GHz ve 802.11 a/g/n/ac standartlarını destekliyor. 

Misafirlerinize özel ayrı yalıtılmış bir ağ oluşturabiliyorsunuz. Hatta evinizde Amazon Echo (Alexa) varsa sesli komutlarla Misafir ağını …

Türksat'tan Yeni Düzenleme

Geçen haftaki "Kalkan Adil Kullanım Kotası uygulaması ve Türksat Kurnazlığı!" başlıklı yazımda detaylı olarak konudan bahsetmiştim. Muhtemelen Türksat'a benim gibi bir sürü kişiden bir çok tepki geldi. Bundan mı bilinmez, kendileri yeni kotalı tarifelerinin kota aşım GB başına ücretlerini 2TL'den 0.5TL'ye geriletmişler. Bu bana yeterli gelir mi? Gelmez. Geçen hafta Turk.Net' e başvurdum, Şansa Adil Kullanım Kotası uygulanmayan bölgedeymişim. Bu hafta bağlantı gerçekleştiğinde sizlerle durumu paylaşacağım.

Bu arada Öncesi ve Sonrası olarak Türksat'ın web sitesinden aldığım ekran görüntüleri aşağıda


Kalkan Adil Kullanım Kotası uygulaması ve Türksat Kurnazlığı!

Birkaç gün önce burada, facebook'ta ve instagram'da; interneti benim gibi yoğun kullanan kişiler için faydası olacak Adil Kullanım Kotası (AKK) kalkıyor haberini paylaşmıştım. Durumda bir değişiklik yok AKK 1 Mayıs itibari ile kalktı ama durumdan vazife çıkartıp abonelerimizden nasıl daha fazla para alırız diye beyin jimnastiği yapan bazı Internet Servis Sağlayıcılar (ISS) ilginç tarifeler geliştirmiş ve AKK'li tarifelere yeni abone alımını kapatmış. Eğer taahhüdünüz varsa sorun yok gibi duruyor. Ama taahüdünüz bittiyse ya da bitmek üzereyse bizleri zor bir karar bekliyor.

Doğrudan kendimden örnek veriyorum. Yıllardır Turksat Kablo internet kullanıcısıyım. 1 Senedir farklı bir adreste ikamet ediyorum ve ilk taşındığımda binada Türksat kablo altyapısı olduğu için sevinerek abone oldum. 1 Yıldır bir dizi bağlantı sorunu yaşıyor olmam ayrı bir boyut, biz esas konumuzdan sapmayalım. Taahüdümün bitmesine 1 yıl var, bugünlerde bitseydi bakınız durum şu şekilde.

Şu anda kullandı…